piątek, 14 listopada 2014

Druskienniki


O miasteczku  Druskienniki  dowiedziałam się przeglądając sanatoryjny harmonogram imprez i wycieczek organizowanych dla kuracjuszy. To niewielkie miasto  na Litwie, usytuowane na brzegu Niemna i oddalone 100 km od Augustowa. Druskienniki są najnowocześniejszym  uzdrowiskiem na Litwie, bogatym w źródła mineralne i  pokłady borowiny. Miasto  może pochwalić się także wspaniałym Aquaparkiem z licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci.
Ponieważ autokarowa wycieczka do Aquaparku nie doszła do skutku ze względu na nikłe zainteresowanie kuracjuszy, postanowiłyśmy pojechać do Druskiennik samochodem.
W niedzielę nie korzystałyśmy z zabiegów i mogłyśmy cały dzień poświęcić na wyprawę. Po śniadaniu zaopatrzone w mapę drogową, plan Druskiennik i prowiant wyruszyłyśmy w trasę. Droga do Druskiennik jest dobrze oznakowana, więc nie było problemu z szybkim dotarciem na miejsce. Po drodze zatrzymałyśmy się  na chwilę w Ogrodnikach, aby wymienić złotówki na lity.
Już na początku wędrówki po kurorcie naszą uwagę zwróciła piękna prawosławna cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”  zbudowana w 1865 roku.


Wnętrze cerkwi jest nieduże. Obejrzałyśmy zachowany oryginalny ikonostas. Niestety nie dysponuję jego fotografią, bo nie wolno było robić zdjęć w środku.


 Poszukując polecanej restauracji z litewskimimi potrawami  podziwiałyśmy mijany pomnik  króla Mendoga. Napis na pomniku był dla nas kompletnie niezrozumiały.

Obiad zjadłyśmy w restauracji  nad jeziorem Druskonis w pobliżu siedziby Muzeum Miejskiego w Druskiennikach. Wcześniej budynek muzeum był własnością rodziny Kiersnowskich. Willa została  kupiona przez Kiersnowskich przed I wojną światową od pierwszych właścicieli - rodziny  Lipchitzów.

Zabudowa Druskiennik jest zróżnicowana. Nasze zainteresowanie i zachwyt budziły stare  budynki, często misternie zdobione. Część z nich jest zaniedbana i sprawia wrażenie opuszczonych. Mam nadzieję, że zostaną poddane restauracji.Spacerując po Parku Zdrojowym doszłyśmy do popularnej alejki nad rzeką  Niemen. Blisko brzegu znajduje sie rzeźba  Rotniczanka, a nieco dalej  słynne źródło piękna, gdzie umyłyśmy się najbardziej słoną wodą w Druskiennikach. Woda ma właściwości oczyszczające i odmładzające.  Obejrzałyśmy również pomnik Zygmunta II Augusta symbolizujący współpracę dwóch uzdrowisk:  Augustowa i Druskiennik.

Zdążyłyśmy jeszcze napić się wody mineralnej w Druskininku Gydykla i musiałyśmy pożegnać to urokliwe uzdrowisko, aby dojechać przed nocą do Augustowa. Może kiedyś uda się tam wrócić.


1 komentarz:

  1. Piękna wycieczka. Miejscowość znam też tylko z nazwy. Jak to dobrze, że teraz można tak prostu przedostać się przez granicę. Ehhh... ;-)
    Tak patrzę na te budynki i zastanawiam się, czy one drewniane są. Na takie mi wyglądają. Rzeźba z ludzi robi wrażenie.

    OdpowiedzUsuń