piątek, 22 kwietnia 2011

Wielkanoc 2011

W Toruniu  w Muzeum Etnograficznym odbył się kiermasz wielkanocny. Przyjechali twórcy ludowi z różnych regionów Polski. Można było obejrzeć i kupić piękne przedmioty do ozdobienia wielkanocnego stołu. Było bardzo dużo  zdobionych jaj:  wielobarwne z Suwalszczyzny, wydrapywane z Opolskiego, zdobione wycinanką z Łowickiego, oklejane sitowiem z Kurpiów lub ażurowe, wykonane wg tradycji czeskiej.  Twórcy  zdobili  jaja skrobiąc wzory ostrym narzędziem, malując pędzelkiem, oklejając nicią, czy tkaniną.Były  hafciarki , które przywiozły serwetki do koszyczków oraz przeróżne hafty regionalne i okolicznościowe,  zachwycające  koronki koniakowskie, mereżki i koronkę klockową.  Przy tych stoiskach spędziłam najwięcej czasu.

W ubiegłą niedzielę wybrałam się  do Fortu IV, gdzie w saloniku artystycznym  odbył się koncert  muzyki cerkiewnej dawnej.  Duet IKOS Łukasza i Michała Hajduczenia śpiewał   pieśni w języku cerkiewno- słowiańskim i greckim.


W moim domu przygotowania do świąt dobiegają końca. Dzisiaj uporałam się  z porządkami, wstawiłam do wazonów żółte tulipany i żonkile. Rzeżucha pięknie wyrosła, chociaż jak zwykle wysiałam ją na ostania chwilę. Na jutro zostawiłam sobie pieczenie ciast i  malowanie jaj.


Życzę Wam zdrowych, spokojnych  Świąt Wielkanocnych  :))) 

2 komentarze: