poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Fatalna niedziela

To miał być mile spędzony dzień.  W piątek  wyjechaliśmy  do Gorzkowic - miejscowości położonej w południowej części powiatu piotrkowskiego w odległości 25 km od Radomska, więc nadarzyła się okazja, aby odwiedzić tam znajomych, z którymi nie widzieliśmy się  kilka lat.
 Jadąc do Radomska zatrzymaliśmy się w lesie przy drodze, aby pies załatwił swoje potrzeby. Jak zawsze trzymałam go na smyczy.  W pewnym momencie skoczył łapami w pobliskie krzaczki jagód rosnące przy ścieżce.  Pomyślałam, że wytropił jaszczurkę albo żabę. Po chwili gwałtownie odskoczył. Okazało się, że znalazł to.


Po 15 minutach dojechaliśmy do Radomska i ledwo zdążyliśmy usiąść w ogrodzie u znajomych zauważyłam, że na nosie psa pojawił się obrzęk. Znaleźliśmy także małą rankę.
W te pędy ruszyliśmy do weterynarza. Niestety, okazało się, że weterynarz mieszkający niedaleko znajomych nie ma surowicy, a Lecznica dla Zwierząt na ul. Wilsona zamknięta jest na głucho.
 Zaczęliśmy wydzwaniać do wszystkich lekarzy, których numery telefonów widniały na ścianie budynku lecznicy. Jeden z nich polecił nam Klinikę Małych Zwierząt w Częstochowie na ul. Wały Dwernickiego.
 Byłam tak zdenerwowana, że nie mogłam prowadzić samochodu.  Wydawało mi się, że do Częstochowy jedziemy wieki. Na szczęście po drodze już przy wjeździe do Częstochowy minęliśmy tylko jedną grupę pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.
 U psa obrzęk części twarzowej głowy się powiększał. Musiałam poluźnić mu obrożę, bo zrobiła się za ciasna. Do tego zaczął się ślinić. Już nie wiedziałam, czy to z gorąca, czy też jest tego inna przyczyna.
Dość szybko znaleźliśmy lecznicę. Dyżurująca lekarka natychmiast zajęła się psem.  Domięśniowo dostał surowicę i jeszcze kilka  innych zastrzyków oraz dożylnie kroplówkę. Po prawie dwóch godzinach spędzonych w lecznicy  poczuł się lepiej. Pani doktor zaleciła, aby go obserwować przez najbliższe 12 godzin.
Noc minęła spokojnie. Dzisiaj wróciliśmy do domu. Mam nadzieję, że najgorsze za nami.
 
14 komentarzy:

 1. Najważniejsze, ze dobrze się skończyła ta przygoda, ale nie zazdroszczę stresu. Trzeba będzie bardzo uważać w lesie na grzybach, było mokro i ciepło więc może być sporo żmij.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Co za okropne zdarzenie :( Wyobrażam sobie, jak musiałaś być zdenerwowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż nie chce mi się wierzyć, że w tych lasach są takie groźne żmije. Uważam, że nadleśnictwo powinno zamieścić przy drodze informację o zachowaniu ostrożności. Przecież to może źle skończyć się dla kogoś nieświadomego.
  Jestem zszokowana waszym przeżyciem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Troszkę zamarłam....uff...dobrze że psiak dochodzi do siebie :)
  Przy okazji...mieszkamy bardzo blisko siebie :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. ups...Ty przyjechałaś w moje okolice ;)
  Teraz dopiero doczytałam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Biedny piesek, musiał się nacierpieć, a Wy razem z nim.
  Strach wchodzić do lasu, słysząc o takiej historii.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze, ale horrorek. Dobrze, że już za Wami. Oby już nigdy więcej...
  Co można zrobić samemu w pierwszej chwili ? Jak sobie radzić ? Psy mam prawie od zawsze, ale nigdy nie miałam zdarzenia. Jak wrócę do domu, muszę pogadać z naszym wetem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Współczuję zdarzenia.Dobrze,ze zdążyliście uratować pieska. Naprawdę trzeba uważać w lesie i na łąkach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak czuje się psina?

  OdpowiedzUsuń
 10. wspolczuje zdarzenia.ja wogole boje sie kazdego obzlizglego.mam fobie.szkoda by psiaka slicznego bylo.no i niezazdroszcze stresu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuje Wam bardzo za zainteresowanie i wsparcie:)
  Pies czuje się lepiej, je i pije. Dużo śpi. Też odreagowuje. Wczoraj już u nas na miejscu pojechaliśmy do lecznicy wyjąć wenflon, bo lekarka na wszelki wypadek go zostawiła, żeby można było szybko zareagować w przypadku wystąpienia wstrząsu.
  Tak mi go żal, bo nie dość, że miał cieżkie życie zanim trafił do nas i często choruje, to jeszcze coś takiego go spotkało.
  Dzisiaj był na spokojnym spacerze bez piłki i ganiania.
  W internecie jest sporo informacji na temat ukąszeń psów przez żmiję oraz stosowanym leczeniu - http://wolnedogo.eev.pl/printview.php?t=71&start=0&sid=4dd26990451a9ed3dabb4d59b446b1b2
  Życzę Waszym ukochanym zwierzakom dużo zdrowia i oby nigdy nic złego im się nie przytrafiło:)

  OdpowiedzUsuń
 12. A to żmija! Dobrze, że gorzej się nie stało. Moją koleżankę żmija ukąsiła dwa razy, raz w pupę... bo siadła na niej. Też była ostra jazda, a nawet lot, bo śmigłowiec po nią przyleciał. Teraz śmieje się z tego, ale też nie było jej wesoło.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Biedna psinka, dużo zdrówka mu życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. biedne maleństwo, mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, całusy w piękny pyszczek, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń